Skip to main content

Excellence, Collaboration, Integrity, Respect.

Carl Sandburg College Announces 2016 Fall Graduates

Sandburg 50th logo

Jan. 26, 2017
GALESBURG — Carl Sandburg College has announced the names of students who have completed graduation requirements and graduated from the College at the end of the 2016 fall semester.

 

ASSOCIATE DEGREES

ASSOCIATE IN APPLIED SCIENCE

Administrative Office Professional

Macomb — Jessica Reading

 

Business Administration

Alexis — Amber Shawler

Dahinda — Bobbi Johnson

Dallas City — Cheri Stevens

 

Computer Network Specialist

Avon — Jason Kepple

 

Industrial Control Technologies

Little York — Ralph Peel

 

Locomotive Electrical

Galesburg — Daniel Temple

 

Mortuary Science

Milan — Avanlee Kreider

 

ASSOCIATE IN ARTS

Altona — Kaylyn Schafer

Avon — Alexa Pendarvis, Sharayah Snyder

Blandinsville — Kaylen Peterson

Galesburg — Gary Anderson, Mikayla Anderson, Jesse Bathelt, Toyanna Beathea, Victoria Bledsoe, Marc Cooper, Jennifer Corona, Brittany Earnst, Daryl Hagler, Derek Kane, Cassie Mettler, Angel Peterson, Jessica Rapp, Hannah Rupert, Adam Smith, Jacqueline Sportsman, Brian Vallero, Matthew Young

Gilson — Dakota Carman

Knoxville — Steven Barnum, Alanna Jennings

Media — Brandon Short

Monmouth — Liliana Godina, Zachary Hunter, David Lopez, Cesar Perez, Colby Springer

Ophiem — Dylan Brooks

Oquawka — Hannah Alecock

Rio — Matthew Maloy

Rock Island — Rebekah Mitchell

St. Augustine — Alicia New

Williamsfield — Amy Newell

Woodhull — Shelby Miller

 

ASSOCIATE IN GENERAL STUDIES

Altona — Tiffany Lindsey

East Galesburg — Madyson Reagan

Galesburg — Allyson Buckert, Chelvis Jordan, Andrew Llave, Jodi Love, Jacqueline Sportsman, Heather Thrasher, Kylie Vespa

Galva — Brittani Kratz

Henderson — Ashley Shonkwiler

Marietta — Shane Curry

Monmouth — Austin Montgomery

Neponset — Joshua Crofton

New Windsor — Joseph Shepherd

Rock Island — Trae Babers

Williamsfield — Joshua Josephson, Genie Yelm

Yates City — Becky Kennedy

 

ASSOCIATE IN SCIENCE

Abingdon — Nathan Johnson

Alpha — Camille Taflinger

Erie — Katlyn Weber

Galesburg — Cesar Cademartori Bem, Andrew Cooper, Kassi Henrekin, Lila Johnson, Denzel Jones, Sherry LaPayne, Danny Lim, Jacob McCrery, Laci Thrailkill, Nathaniel Honeyman, Dylan Brooks

 

ADVANCED CERTIFICATES

Computed Tomography

Fort Madison, Iowa — Ashley Madden

Quincy — Lynn Hogge

 

CERTIFICATES

Automotive Technology

Galesburg — Aaron Chaplin, Joshua Davis

Knoxville — Eric Park

 

Basic Industrial Manufacturing Maintenance

Abingdon — Samuel Johnson

Galesburg — Jesse Baker, Jason Reed

Monmouth — Edgar Delacruz

 

Cisco Network Associate

Avon — Bryce Jones

Galesburg — Marcus Beal, Joshua Mahnesmith

 

Computer Support Associate

Abingdon — Jace Austin, Brock Benham

Galesburg — Marcus Beal, Joshua Mahnesmith

Monmouth — Jacob Young

Wataga — Cody McNeeley

 

Computer Technician

Galesburg — Jason Reno

 

Cosmetology

Avon — Savannah Felgar

 

Criminal Justice

Carthage — Angelina Burns, Lucas Turner

Plymouth — Casandra Brenenstall

Victoria — Megan Ferry

 

Gas Shielded Arc Welding Specialist

Galesburg — Alex Mallery

Kirkwood — Darrian Hammitt

 

Industrial Welding Technology-MIG Option/Gas Metal Arc

Kirkwood — Darrian Hammitt

 

Industrial Welding Technology-TIG Option/Gas Metal Arc

Galesburg — Alex Mallery

Kirkwood — Darrian Hammitt

 

Medical Office Assistant

Williamsfield — Rita Niebuhr

 

Rail/Off-Highway Motive-Power Electrical Technician

Abingdon — Samuel Johnson

 

Shielded Metal Arc

Galesburg — Alex Mallery

Kirkwood — Darrian Hammitt

 

###